האם פיברומיאלגיה מוכרת כפגיעה במסגרת תאונת עבודה?
פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אלי לוטן  מהן הזכויות של נפגעי תאונות עבודה שהתפתחה אצלם תסמונת פיברומיאלגיה

  עו"ד אלי לוטן

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   כשאנחנו מדברים על הכרה בפיברומיאלגיה כפגיעה בעבודה, חשוב להבחין בין שני מקרים. הראשון, אדם שעובד בעבודה שכרוכה בלחץ, עומס ואחריות כבדים והתפתחה אצלו פיברומיאלגיה. השני, אדם שנפגע באירוע תאונתי (תאונת דרכים, נפילה מגובה וכו') ולאחר מכן הופיעה התסמונת. במקרה הראשון, גם אם מבחינה רפואית הלחץ בעבודה גרם, או תרם באופן משמעותי, להתפתחות התסמונת, מבחינת חוק הביטוח הלאומי זה לא יוכר כפגיעה בעבודה. לעומת זאת, במקרה השני, אין מניעה לקבל כזו הכרה. אדם שסובל מפיברומיאלגיה בשל סטרס, ימצא פתרון בתביעות אחרות, ויש פתרונות.

   בספרות הרפואית הוכרה כבר מזמן האפשרות שפיברומיאלגיה תתפרץ בעקבות פגיעה בתאונה. אמנם, גם כיום רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור לתסמונת הפיברומיאלגיה. הרפואה אינה יודעת להסביר בדיוק מהו המנגנון שמביא אדם להיות חולה בפיברומיאלגיה, כך מחקרים רבים כבר הראו קשר בין התפתחות התסמונת וטראומות גופניות או נפשיות חריפות. באופן ברור הוכר קשר בין חבלה באזור הצוואר (כמו פגיעות "צליפת שוט", אך לא רק), לבין התפרצות תסמונת פיברומיאלגיה. הגם שהקשר אינו ברור לחלוטין מבחינה רפואית, בית המשפט העליון קבע שקשר כזה הוכח, עקרונית, מבחינה משפטית. כך, אם אדם נפגע בתאונת עבודה (בזמן עבודה או בדרך לעבודה או בדרך מהעבודה) ולאחר הפגיעה התפתחה אצלו תסמונת פיברומיאלגיה, ניתן להביא לכך שביטוח לאומי יכיר בתסמונת כ"פגיעה בעבודה".

   נפגע בעבודה שנשארה לו נכות מהפגיעה (ופיברומיאלגיה נחשבת כנכות), יהיה זכאי לקבל קצבת נכות. אם הנכות היא בשעור 20% ומעלה הוא יקבל קצבה חודשית, לכל חייו. אם הנכות היא בטווח שבין 9% ל-19% הוא יהיה זכאי למענק חד פעמי. נכות עד 8% אינה מזכה בתשלום. ככל שנקבעה נכות בשעור 10% ומעלה, הנפגע יכול להיות זכאי גם לשיקום מקצועי (מימון לימודים בסכומים משמעותיים, תוך קבלת גמלה מוגדלת בתקופת הלימודים).

   עניין נוסף וחשוב לחולי פיברומיאלגיה קשור באפשרות לתבוע "החמרת מצב" בביטוח לאומי. למה הכוונה? ניקח אדם שנקבעה לו נכות בשעור 20% בשל בעייה אורתופדית ובהמשך מצבו החמיר (למשל, התפתחה תסמונת פיברומיאלגיה). אדם כזה יוכל לפנות לביטוח לאומי בתביעה להחמרת מצב, לעמוד מחדש בפני וועדה רפואית ולקבל נכות גבוהה יותר, גם בגין התסמונת שהתפתחה מאוחר יותר.

   חשוב להדגיש – פיברומיאלגיה מתפתחת פעמים רבות בלי קשר לתאונה ולא כל מקרה שבו היתה פגיעה בתאונה ובהמשך התפתחה פיברומיאלגיה, הדברים ייחשבו כקשורים זה לזה. כדי לשכנע שהדברים קשורים, צריכים להתקיים מספר תנאים (כמו למשל, פער זמנים קצר יחסית בין התאונה להופעת התסמינים לראשונה).הבעיה היא שחולף זמן רב יחסית בין תחילת התסמינים לבין האבחון, ולכן ייתכן שאדם נפגע בתאונה, פיתח פיברומיאלגיה תוך מספר חודשים, אבל האבחון נעשה שנים אחרי כן ולכאורה פער הזמנים גדול מידי. כדי להצליח בתביעה כזו, חשוב להצטייד במסמכים רלבנטיים, לרבות כל התיק הרפואי, ולהתכונן היטב לוועדה להוכחת ההתפרצות של התסמונת עוד לפני האבחון הפורמלי.

   הגמלה החודשית העשויה להתקבל בעקבות קביעת אחוזי נכות, נקבעת לפי השכר בחודשים שלפני קרות התאונה וגובה הנכות. החישוב הוא מכפלה של אחוז הנכות בשלושה רבעים של השכר הממוצע. לדוגמא – עובד, ששכרו הממוצע ברבעון שקדם לפגיעה היה 10,000 ₪, יהיה זכאי לגמלה חודשית בסכום מקסימלי של 7,500 ₪ (במקרה של 100% נכות). נניח שנקבעה נכות שעור 40%, הקצבה החודשית שתשולם תהיה בסכום של -.3,000 ₪.

   האמור לעיל אינו בא במקום ליווי וייעוץ משפטי ואין מהווה לו תחליף. העושה שימוש באמור עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו האישית בלבד.

   ייעוץ משפטי וליווי חולי פיברומיאלגיה - 077-9973269
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף