חולה פיברומיאלגיה? דע מהן זכויותיך במסגרת הביטוח הלאומי
פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אלי לוטן  חולה פיברומיאלגיה? דע מהן זכויותיך במסגרת הביטוח הלאומי

  עו"ד אלי לוטן

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   חוק הביטוח הלאומי מקנה זכויות שונות ומגוונות. כאשר מדובר באנשים הסובלים מבריאות לקוייה, קיימים שני מסלולים רלבנטיים: האחד – נכות כללית; והשני – נכות מעבודה. בשני המסלולים הזכאות מותנית בכך שתיקבע דרגת נכות מעל לסף מסויים. בנכות כללית, הסף הוא 40% (במקרים מסויימים אפילו 60%) ולגבי נכות מעבודה המינימום הוא 9% ולצורך קצבה חודשית – 20%.

   על מנת לזכות בקצבת נכות כללית נדרשים שני תנאים נוספים – הכנסה חודשית מתחת לסכום מסויים (מתעדכן) ובנוסף פגיעה בכושר השתכרות בשעור 60% ומעלה. כאשר מדובר בעקרת בית הדרישות הן 50% נכות ו-50% פגיעה ביכולת התפקוד במשק הבית.

   הקצבה בנכות הכללית אינה מושפעת מההכנסה שלפני המחלה והיא נקבעת לפי דרגת אי הכושר והמצב המשפחתי. במקרה של נפגעי עבודה הזכויות טובות יותר, כמעט תמיד.

   קצבת הנכות הכללית נגזרת מסכום המתעדכן מעת לעת, המוכפל באחוז הפגיעה בכושר העבודה. על סכום זה יכולה להתווסף קצבה נוספת בגין ילדים או בן זוג שאינו עובד (עד תקרה מסויימת) ובמקרים קיצוניים יכולה להתווסף גם קצבת שירותים מיוחדים, כאשר הנכה זקוק לעזרה משמעותית לצורך תפקוד בסיסי.

   חולי פיברומיאלגיה עלולים להתקל במספר קשיים בדרך לקבלת קצבת נכות כללית. הקושי הראשון – לעבור את סף המינימום לנכות. מכיוון, שנכון לזמן כתיבת שורות אלה (יוני 2016), אין פריט ליקוי ספציפי לתסמונת ברשימת הליקויים של הביטוח הלאומי, הנכויות הנקבעות לתסמונת אינן אחידות ונעות בין 10% ועד 50%. לכן, ברוב המקרים, כדי לעבור את הסף המזכה, נדרש החולה "להוכיח" קיומן של מחלות נוספות.

   קושי שני מתעורר כשמגיע הצורך לשכנע בפגיעה בכושר ההשתכרות (כזכור, צריך להראות שכושר ההשתכרות נפגע ב-60% לפחות). הקושי כאן נעוץ בשניים – הראשון הוא בכך שאין מדד מדוייק שלפיו קובעים בכמה פחת כושר ההשתכרות; השני – חולי פיברומיאלגיה אינם נראים חולים (בעיית "התסמונת השקופה"). קשה לשכנע במוגבלות, כשאינך נראה מוגבל.

   מהי השיטה הטובה ביותר להתנהלות מול הוועדה הרפואית?

   דבר ראשון, יש לזכור שרופאים בוועדה הרפואית מתייחסים בעיקר למסמכים רפואיים. לכן, רצוי להצטייד במסמכים רפואיים רבים ומפורטים ככל שניתן. חשוב שיהיה בתעוד הרפואי דגש על המגבלות ולא די בצירוף מסמכים שבהם רק רשומה האבחנה (למשל, רצוי שבנוסף למילה "פיברומיאלגיה" יופיע פירוט כמו: "כאבים בכל הגוף, נוקשות בוקר, תשישות רבה במשך היום עד כדי הרדמות, לא ישן בלילה" וכו' וכו'). בנוסף לכך, רצוי להגיש אישור של רופא תעסוקתי, שיכלול התייחסות למגבלות הספציפיות הרלבנטיות לעיסוק של החולה.

   גם אם לא הצלחנו בפעם הראשונה, אין צורך להתייאש. ניתן לערער על החלטת וועדה רפואית ואם גם זה לא מצליח, אפשר כעבור חצי שנה להגיש תביעה מחדש ולהבדק שוב.

   מעבר לזכות לקבל קצבאות, החולה עשוי להיות זכאי למימון של שיקום מקצועי (לימודים) במקרה שנכותו עולה על 20% ולזכויות נוספות כגון הנחה בארנונה.

   לגבי נפגעי עבודה, נקדיש לכך התייחסות נפרדת

   האמור לעיל אינו בא במקום ליווי וייעוץ משפטי ואין מהווה לו תחליף. העושה שימוש באמור עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו האישית בלבד.

   ייעוץ משפטי וליווי חולי פיברומיאלגיה - 077-9973269
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף